Twilight Hot Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Zori de zi

4 participanți

In jos

Zori de zi Empty Zori de zi

Mesaj  mIddLe~PrInCeSs Vin Aug 13, 2010 7:08 am

Cartea întâi: Bella

Începe cu căsătoria lui Edward şi a Bellei care are loc în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Jacob Black se întoarce cu prilejul nunţii, şi, deşi încă rănit, îi spune Bellei că vrea doar ca ea să fie fericită. După ceremonie, Edward şi Bella se îndreaptă către Insula Esme, un dar oferit de către Carlisle soţiei sale. Ei fac dragoste, dar acest fapt naşte un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soţia lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugăminţile Bellei îl fac însă să îşi schimbe părerea. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău şi îşi dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului şi de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul şi îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, ştiind că aceasta şi-a dorit mereu un copil.

Cartea a doua: Jacob

Jacob află că Bella este însărcinată, şi că sarcina a adus-o într-o stare îngrozitoare de epuizare. Vârcolacii, văzând în copilul nenăscut al Bellei o ameninţare, iau decizia să atace familia Cullen şi să omoare atât pe Bella cât şi pe copil. Simţind că aşa ceva ar fi nedrept, Jacob se opune deciziei luate de Sam, liderul grupului, şi, invocându-şi dreptul de Alpha, se retrage din haită. El este însoţit de fraţii Leah şi Seth Clearwater, şi toţi trei ajută familia Cullen să o protejeze pe Bella.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate şi Jacob hotărăşte să îl ucidă imediat ce se va naşte. Bella aproape că moare în timpul naşterii, însă Edward reuşeşte să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente şi dureroase a Bellei în vampir, Jacob se „lipeşte” (proces prin care un vârcolac îşi găseşte sufletul pereche) în mod involuntar de Renesmee, fiica Bellei.

Cartea a treia: Bella

Cartea a treia e povestită din nou din perspectiva Bellei, primele capitole fiind consacrate descrierii noilor abilităţi ale eroinei în calitate de proaspăt vampir. Lucrurile se precipită însă când Irina, un vampir din clanul Denali o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greşit că aceasta este un „copil nemuritor”, fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, şi pleacă să informeze clanul Volturi. Într-o încercare de a salva copilul, familia Cullen adună vampiri din toată lumea pentru a le sta drept mărturie că Renesmee nu poate fi un copil vampir. La o lună după apariţia Irinei în Forks, clanul Volturi soseşte pentru a pedepsi familia Cullen, însă, atunci când descoperă că au fost greşit informaţi, o execută imediat pe Irina pentru greşeala ei. Ei rămân însă indecişi asupra faptului dacă Renesmee ar trebui să fie tratată ca o ameninţare la adresa lumii vampirilor sau nu. Alice şi Jasper, care îşi părăsiseră familia înainte de confruntare, se întorc la timp cu Nahuel, o fiinţă de 150 de ani jumătate om, jumătate vampir ca şi Renesmee. El demonstrează că fiinţele ca el nu prezintă nicio ameninţare şi Volturi sunt siliţi să plece, iar Edward şi Bella îşi câştigă dreptul la o existenţă tihnită alături de fiica lor.

Coperta.Renesmee.
Coperta reprezintă o metaforă în privinţa progresului Bellei de-a lungul seriei; ea începe prin a fi cel mai slab element din poveste, pionul, şi sfârşeşte prin a fi cel mai puternic, regina. Titlul se referă la debutul vieţii Bellei ca vampir
În ceea ce priveşte numele straniu al lui Renesmee, Meyer a scris „Nu puteam să îi spun Jennifer sau Ashley. Cum numeşti cel mai deosebit copil din lume? M-am uitat pe multe site-uri cu nume de copii. În cele din urmă am realizat că nu exista niciun nume omenesc potrivit pentru ceea ce îmi doream, aşa că am inventat unul.”
Zori de zi Breaking_dawn_cover
mIddLe~PrInCeSs
mIddLe~PrInCeSs
Cetatean
Cetatean

Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/08/2010
Localizare : A doua stea la stanga.

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  **Roxana** Vin Aug 13, 2010 7:53 am

desi nu sunt mare fana Jacob trebuie sa recunosc ,cartea a 2-a a avut parti in care am ras cu lacrimi...atunci l-am inteles cu adevarat pe Jacob ,mi-am dat seama ca nu e un jerk boy asa cum imi lasase impresia prin Eclipsa sau prin Luna Noua...si noua viata a lui Bella,impresionant cum era totul descris...Zori de Zi ar fi putut fi chiar preferata mea,daca cunosteam sentimentele de iubire si nu ma impresiona Amurg
**Roxana**
**Roxana**
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 363
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 29
Localizare : Buhusi

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000000357460

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Vin Aug 13, 2010 12:18 pm

eeh ... ultima carte
cel mai mult din ea mi-au placut capitolele din perspectiva lui jacob Smile) gandirea lui atat de obisnuita si amuzanta era foarte usor de citit si de simtit. certurile dintre rose si jacob si bancurile cu blonde fac toata cartea Smile)
multe personaje noi ...:>:> intre care si Reneesme si ceilalti vampiri ...apar intr-un final si mult discutatul clan denali.
daca ma gandesc acum chiar vreau sa vad filmul asta cat mai repede Smile)
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  **Roxana** Vin Aug 13, 2010 12:40 pm

alissu a scris:eeh ... ultima carte
cel mai mult din ea mi-au placut capitolele din perspectiva lui jacob Smile) gandirea lui atat de obisnuita si amuzanta era foarte usor de citit si de simtit. certurile dintre rose si jacob si bancurile cu blonde fac toata cartea Smile)
multe personaje noi ...:>:> intre care si Reneesme si ceilalti vampiri ...apar intr-un final si mult discutatul clan denali.
daca ma gandesc acum chiar vreau sa vad filmul asta cat mai repede Smile)

cu totii vrem cred...dar mai avem de asteptat mai bine de un an...e foarte rau ca la un film trebuie sa astepti atat de mult,la un serial e mai usor...dar si cand apare,zburdam pe aici cu totii de fericire
**Roxana**
**Roxana**
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 363
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 29
Localizare : Buhusi

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000000357460

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Vin Aug 13, 2010 12:41 pm

si cand te gandesti ce mica a fost pauza dintre new moon si eclipse si ce greu a trecut Smile) acum pana la anul in noiembrie cum va mai trece X_X
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  **Roxana** Vin Aug 13, 2010 12:50 pm

alissu a scris:si cand te gandesti ce mica a fost pauza dintre new moon si eclipse si ce greu a trecut Smile) acum pana la anul in noiembrie cum va mai trece X_X

eu totusi cred ca au facut o pauza asa lunga pentru a tine fenomenul in viata cat mai mult posibil,ca sa faca din ce in ce mai multi bani..chiar citisem mai demult in revista forbes ce avere fac astia de pe urma filmelor ...
**Roxana**
**Roxana**
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 363
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 29
Localizare : Buhusi

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000000357460

Sus In jos

Zori de zi Empty cartea acesta este WOW

Mesaj  tia.vampire Vin Aug 13, 2010 2:48 pm

cu siguranta ador catrea asta din toat sufletul meu si din toata inima.este cea mai buna carte scrisa vreodata.este cartea in care apare tia:))si m-am gandit cand am vazut "heii..exista si o tia..wow Shocked Cool ." .pe mine de fapt ma cheama trandafir ioana anca..dar mi se zice tia dinainte sa descopar de tia din zori de zi.mi s-a parut ca si seman cu ea intr-un fel...adica la comportament..sunt tacuta si linistita dar ii ajut pe cei din jur cu tot ce pot si imi iubesc foarte mult aproapele I love you ...si nu imi place cartea asta numai pentru ca apare tia dar pur si simplu totul ia amploare...si povestea este mai buna decat celelalte si in sfarsit si jacob isi gaseste perechea..dar pana sa fie totul perfect toti sunt chinuiti de idea ca bella are mari sanse sa moara Sad ...si povestea din cartea acesta este mult mai..aaa..nu mai gasesc cuvinte..este fascinanta(dar defapt toate cartile scrise de stephanie sunt nu?)cel mai mult in zori de zi imi place secventa unde bella poate in sfarsit sa ii arate lui edward ce gandeste.este o scena superba si sunt curioasa cum o vor ecraniza.abia astept filmele logic.sper sa fie gata mai repede.dar tot odata sper sa nu ne mai dea atat de mult material dinainte.
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 12:49 am

@tia :>:> norocul tau ~ dar ce bine suna nume de familie trandafir ... parca ai fi dintr-un basm cu zane :X

@rox mda:| banii...cel mai stupid lucru de pe lumea asta...atat au in minte cum sa castige muuult si muuult si muuult la fani nici nu se gandesc Smile) a ba da se gandesc cum sa le ia banii
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 3:35 am

multumesc alissu...si dreptate..e vorba numai de bani:( e vorba de bani peste tot.
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 3:42 am

eeeh important e ca o sa-l faca:)) decat deloc:|
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 3:44 am

da normal ca asta e important..pana la urma e ft bine ca iau si bani...intr-un fel.fara bani acestia nu ar putea sa mai faca si alt film..
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 3:46 am

eu astept al 2-lea film bd Smile) asha stau =P~ sa vad ce reneesme vor folosi
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 3:47 am

da..abia astept asta..sper sa aleaga o fata potrivita.daca nu..o sa fie naspa:(..
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 3:49 am

,,perfecta'' cum e descrisa in carte Smile) va trebui sa o faca pe calculator:))
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 3:51 am

probabil..dar daca noi o vedem perfecta este perfect:))Smile)
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 3:57 am

noi cu siguranta nu o vom vedea perfecta Smile)
am vazut o data pe blog o fana care s-a gandit ea cum ar arata actorii din bd... cum s-ar potrivi ... si renesme era Suri Cruise... mi se parea acceptabila . adica chiar mi-a placut.
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 3:58 am

da si mie mi-a placut era draguta:X
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 4:07 am

alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 4:11 am

da..dar totusi nu sunt de acord cu tocuri la 5 ani sau cat are..chiar daca sunt asa mici tocurile..
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  alissu Sam Aug 14, 2010 4:13 am

nu o sa mai aiba picioare cand va fi de varsta noastra Smile))

gata gata sa nu schimbam subiectul topicului bd bd bd
alissu
alissu
Vampir ratacit
Vampir ratacit

Mesaje : 97
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  tia.vampire Sam Aug 14, 2010 4:39 am

ok,ok...oricum o sa fie niste filme foarte bune pun pariu..
tia.vampire
tia.vampire
Membru Cullen
Membru Cullen

Mesaje : 227
Data de inscriere : 13/08/2010
Varsta : 28
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zori de zi Empty Re: Zori de zi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum